Prohászka Ottokár

1927. 04. 02. Meghalt Prohászka Ottokár katolikus író, székesfehérvári püspök, a Magyar Tudományos Akadémia tagja.

Prohászka, az első hungarista

Prohászka Ottokár, a néhai székesfehérvári püspök politikailag is képviselt modern antiszemitizmusa a két világháború közötti középosztályra, és a rendszerváltás utáni esztendőkben a jobboldali körökre is alapvető hatással volt.

 A hungarizmus legnagyobb hatású ideológusa. 

"Mi az antiszemitizmust nem faji, vallási, hanem szociális, üzleti reakciónak fogjuk fel "

"A zsidóság fekélye csontvázzá rágta a keresztény magyar népet." 

"A zsidóság "sakterkezek alatt vérbe akarta fojtani a magyarságot" 

 A "liberalizmus mételyével" az általa megalkotott nemzetiszocialista eszmét, a hungarizmust állította szembe.

Az antiszemita kirohanások helyett a szalonképesebbnek tűnő "antijudeizmus" kifejezést vezette be mint teológiai fogalmat, hitvédelemnek tüntetve fel a zsidóellenességet.

A faji alapon differenciáló keresztényszocialista mozgalmának már az 1920-as évek elején népes tábora volt, melynek köszönhetően a magyar polgári középosztály és a társadalmi elitet jelentő felső tízezer jóval megelőzte a Harmadik Birodalom Alfred Rosenberg és Adolf Hitler nevével fémjelzett faji alapon szerveződött nemzetiszocializmusát.

A Nemzetgyűlés 6. ülésének jegyzőkönyve szerint 1920. február 26-án Prohászka Ottokár állapította meg, hogy "a Tanácsköztársaság zsidó forradalom volt, amely teljes egészében idegen volt a magyar ideológiától". 

Amikor a numerus clausus (nemzetiségekre és népfajokra vonatkozó egyetemi kvóta) szükségességének vitájában az ellenzékiek felvetették, hogy az összesen húsz zsidóellenes publikációjáról ismert Prohászka jogrendet sért, ha különbséget akar tenni zsidók és nem zsidók között, a székesfehérvári püspök azt válaszolta: "Nem a jogrendet kell most megmenteni, hanem a magyarságot..."

Talán nem egészen a véletlen műve, hogy ezen a júliusi napon elhangzott megnyilatkozásaira figyelt fel Horthy Miklós kormányzó, aki ennek hatására kérte fel a székesfehérvári püspököt a miniszterelnöki megbízatás elfogadására 1920-ban, emlékezve hű katonája és belügyi államtitkára, Meskó Zoltán harsány helyeslésére. Meskó alapította 1932 júniusában az első magyar nyilaspártot, a Magyar Nemzeti Szocialista Földműves és Munkáspártot, amely jelvényeként a nyilaskeresztet és a zöld inget alkalmazta.

Halála után Prohászka a nemzetiszocialisták, mindenekelőtt a hungaristák számára megfellebbezhetetlen szaktekintéllyé vált.








Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el